You are currently viewing Σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών

Σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών

Το 1ο ΕΠΑ.Λ. και το Ε.Κ. Χαλκίδας σε συνεργασία με το Εθνικό Κέντρο Άμεσης Βοήθειας (ΕΚΑΒ) Χαλκίδας, υλοποίησαν με επιτυχία επιμορφωτική εκδήλωση σε μαθητές της Β΄ Τάξης του Τομέα: «Υγείας Πρόνοιας-Ευεξίας», την Πέμπτη 23/03/2023, στον χώρο του σχολείου.

Η δράση πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του εργαστηριακού μαθήματος «Πρώτες Βοήθειες» και αφορούσε ενημέρωση των μαθητών, τόσο σε θεωρητικό όσο και σε πρακτικό επίπεδο, σχετικά με την Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ), την χρήση Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδωτή (ΑΕΑ), την εκμάθηση της θέσης ασφάλειας και την αντιμετώπιση πνιγμονής από ξένο σώμα.

Ευχαριστούμε θερμά το Γραφείο Εκπαίδευσης του Ε.Κ.Α.Β. Χαλκίδας και συγκεκριμένα τους διασώστες-εκπαιδευτές, κυρίους Τριάντη Γεώργιο, Ζωβοϊλη Ιωάννη, Κατόπη Ελευθέριο και Μακρή Μάριο, για την εξαιρετική ενημέρωση προς τους μαθητές του σχολείου μας και ευελπιστούμε σε παρόμοιες μελλοντικές δράσεις.