You are currently viewing Erasmus+KA1 | Διαχείριση παθήσεων-διατροφή | Ιταλία-Αγγλία

Erasmus+KA1 | Διαχείριση παθήσεων-διατροφή | Ιταλία-Αγγλία

Το 1ο ΕΠΑΛ Χαλκίδας υλοποίησε με επιτυχία δυο ροές μαθησιακής κινητικότητας του σχεδίου Erasmus+ ΚΑ1 με τίτλο «Διαχείριση παθήσεων μέσω διατροφικής προσέγγισης» στην Ιταλία από 3 έως 17 Αυγούστου και στην Αγγλία από 2 έως 16 Αυγούστου 2022.

Σε χρονικό διάστημα 15 ημερών, 40 μαθητές /τριες του Τομέα Υγείας Πρόνοιας και Ευεξίας βίωσαν μια μοναδική επιμορφωτική εμπειρία με κύρια χαρακτηριστικά τόσο την κατάρτισή τους σε θέματα διατροφής όσο και την πολιτισμική ανάταση τους.

Οι μαθητές /τριες πληροφορήθηκαν ότι η σωστή πρόληψη τροφής τόσο από άποψη είδους όσο και από ποσότητα και χρονισμού, είναι ουσιώδης τόσο για την καλή υγεία και την προστασία από τις ασθένειες όσο και για την ανάρρωση του ασθενούς.

Οι εκπαιδευόμενοι μυήθηκαν στην τάξη ενός υγιούς διαιτολογίου, σύμφωνα με τις αρχές της μεσογειακής διατροφής και ασχολήθηκαν με την επίδραση της διατροφής στην ανάρρωση διαφόρων τύπου ασθενών όπως ο διαβήτης και η παιδική παχυσαρκία.

Οι συμμετέχοντες πραγματοποίησαν επίσκεψη στο ίδρυμα EBRIS στο SΑLERNO, παγκόσμιο ερευνητικό κέντρο που επικεντρώνεται στην αλληλεπίδραση μεταξύ υγείας και διατροφής.
Εκεί εξασφάλισαν την παροχή ειδικευμένων γνώσεων στη χρήση εξωτερικού απινιδωτή και στην καρδιοαναπνευστική αναζωογόνηση.
Στα προγράμματα επίσης συμπεριλήφθησαν οργανωμένες πολιτιστικές εξορμήσεις οι οποίες χρηματοδοτήθηκαν πλήρως από την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Συγκεκριμένα στην Ιταλία
• Στα αρχαία ερείπια της Πομπηίας
• Στο ιστορικό κέντρο της Νάπολι
• Μαγευτικό τουριστικό θέρετρο Αμάλφι
• Στο ιστορικό κέντρο της Ρώμης
• Στο Κολοσσαίο
Στην Αγγλία επισκεφτήκαν
• Το μουσείο Φυσική Ιστορίας
• Το Βρετανικό μουσείο
• Την Εθνική πινακοθήκη
• Ανάκτορα του Μπάκινγκχαμ
• Κρουαζιέρα στο Τάμεση
• Βασιλικό Αστεροσκοπείο Greenwich
Επίσης πραγματοποιήθηκε ολοήμερη εκδρομή στην πανεπιστημιούπολη της Οξφόρδης.

Παιδαγωγική Ομάδα
Λουκιανού Ελευθερία, Τοκατλίδου Χριστίνα, Παπαθανάση Παρασκευή, Μωραΐτη Μαρία, Πολυχρόνη Μαρία, Γρηγορούδη Αθηνά, Λουκίδου Μαρία, Τσακίρη Θεανώ.