You are currently viewing Α΄ φάση ηλεκτρονικών αιτήσεων εγγραφών

Α΄ φάση ηλεκτρονικών αιτήσεων εγγραφών

Από την Παρασκευή 18-06-2021 έως την Παρασκευή 02-07-2021 θα είναι ανοιχτή η πλατφόρμα για την Α΄ φάση ηλεκτρονικών αιτήσεων εγγραφών, ανανέωσης εγγραφών και μετεγγραφών για το σχολικό έτος 2021-2022.

Επισημαίνεται, ότι κατά το χρονικό αυτό διάστημα είναι δυνατή η υποβολή νέων αιτήσεων, η τροποποίηση ή/και η διαγραφή τους, καθώς επίσης και η αποθήκευση ή/και εκτύπωσή τους.

Για την εγγραφή σας μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές θα πρέπει να μπείτε στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr χρησιμοποιώντας τους κωδικούς taxis του κηδεμόνα του μαθητή ή του ενήλικου μαθητή/τριας.

Κατά την υποβολή της Ηλεκτρονικής Αίτησης εμφανίζονται αυτόματα χωρίς δυνατότητα αλλαγής το επώνυμο, το όνομα και το πατρώνυμο του κηδεμόνα όπως αντλούνται από τη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων Δημόσιας Διοίκησης (GSIS), η οποία παρέχει την υπηρεσία ταυτοποίησης των χρηστών της πλατφόρμας e- εγγραφές, ενώ απαραίτητα θα πρέπει να καταχωρηθούν τα παρακάτω στοιχεία:

• Το μητρώνυμο του κηδεμόνα ή του ενήλικου μαθητή/τριας
  • Το e-mail του κηδεμόνα ή του ενήλικου μαθητή/τριας
  • Η τάξη στην οποία θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες το επόμενο σχολικό έτος
  • Ο τομέας της Β’ Τάξης ή η ειδικότητα της Γ’ Τάξης
  • Η επιλογή έως τριών (3) ΕΠΑ.Λ.

Στο σχολείο μας μπορείτε να εγγραφείτε στους παρακάτω τομείς και ειδικότητες

• ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ, ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ
    Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής